STRONG-2020 ‘The strong interaction at the frontier of knowledge: fundamental research and applications’ Kick-off meeting

from Wednesday, 23 October 2019 (09:00) to Friday, 25 October 2019 (17:00)
Nantes (Lecture Hall CHARPAK (Subatech) )

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
23 Oct 2019
24 Oct 2019
25 Oct 2019
AM
09:00 Registration   ()
09:30 Welcome and introduction - Barbara ERAZMUS (Subatech)   ()
09:40 Presentation of IMT Atlantique - Laurence LE COQ (IMT Atlantique)   ()
10:00 Presentation of Subatech - Gines MARTINEZ (Subatech)   ()
10:20 STRONG-2020 ‘The strong interaction at the frontier of knowledge: fundamental research and applications’ - Barbara ERAZMUS (Subatech)   ()
11:00 --- Coffee break ---
11:30 Legal aspects - Mathilde MOSSARD (IN2P3/CNRS)   ()
08:30 Introduction - Barbara ERAZMUS (Subatech)   ()
08:40 TA1-Transnational Access to COSY - Dieter GRZONKA (FZJ)   ()
09:00 TA2-Transnational Access to MAMI - Achim DENIG (JGU MAINZ)   ()
09:20 TA3-Transnational Access to LNF - Carlo GUARALDO (LNF-INFN)   ()
09:40 TA4-Transnational Access to FTD/ELSA - Hartmut SCHMIEDEN (UBO)   ()
10:00 --- Coffee break ---
10:20 TA5-Transnational Access to GSI /FAIR - Yvonne LEIFELS (GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung )   ()
10:40 TA6-Transnational Access to ECT* - Jochen WAMBACH (FBK)   ()
11:00 TA7-Transnational Access to CERN - David d'ENTERRIA (CERN)   ()
11:20
Low-Energy Frontier Activities (until 14:30) ()
11:20 NA1-QCD physics at GSI/FAIR - Fritz-Herbert HEINSIUS (RUB)   ()
11:40 NA4- Proton Radius European Network - Dominique MARCHAND (CNRS)   ()
09:00
Instrumentation activities (until 11:40) ()
09:00 JRA8-Advanced ultra-fast solid STate detectors for high precision RAdiation spectroscopy - Martin SIMON (OEAW)   ()
09:20 JRA9-Tracking and Ions Identifications with Minimal Material budget - Eleuterio SPIRITI (LNF-INFN)   ()
09:40 JRA10-Cryogenic Polarized Target Applications - Hartmut DUTZ (UBO)   ()
10:00 JRA11-Cryogenically cooled particle streams from nano- to micrometer- size for internal targets at accelerators - Alfons KHOUKAZ (WWU)   ()
10:20 --- Coffee break ---
10:40 JRA12-Spin for FAIR - Andrea PESCE (Università degli Studi di Ferrara)   ()
11:00 JRA13-Polarized Electrons, Positrons and Polarimetry - Eric VOUTIER (CNRS)   ()
11:20 JRA14-Micropattern Gaseous Detectors for Hadron Physics - Bernhard KETZER (UBO)   ()
11:40 General discussion   ()
PM
12:00 Administrative and financial aspects - Claire BONARD (Subatech)   ()
12:30 --- Lunch ---
14:30 Dissemination and communication - Maria Paola LOMBARDO (INFN)   ()
14:50 Discussion   ()
15:20 Concluding remarks - Barbara ERAZMUS (Subatech)   ()
15:40 --- Coffee break ---
16:00 Governing Board   ()
19:00 --- Social dinner - Cruise on the river Erdre ---
12:00 --- Lunch ---
13:00 NA5-Strange Hadrons and the Equation-of-State of Compact Stars - Josef POCHODZALLA (JGU MAINZ)   ()
13:20 NA6-LatticeHadrons - Michael PEARDON (TCD)   ()
13:40 JRA3-Precision Tests of the Standard Model - Mikhail GORSHTEYN (JGU MAINZ)   ()
14:00 JRA7-Light-and heavy-quark hadron spectroscopy - Juan NIEVES (UVEG)   ()
14:20 Discussion   ()
14:30
High-Energy Frontier Activities (until 18:10) ()
14:30 VA1-Automated perturbative NLO calculations for heavy ions and quarkonia - Vincent LAFAGE (IPNO / IN2P3 / CNRS)   ()
14:50 VA2-Virtual Access to 3DPartons - Hervé MOUTARDE (IRFU, CEA)   ()
15:10 --- Coffee break ---
15:30 NA2-Small-x Physics at the LHC and future DIS experiments - Cyrille MARQUET   ()
15:50 NA3- Quark-Gluon-Plasma characterisation with jets - Guilherme MILHANO (LIP)   ()
16:10 NA7-Quark-Gluon Plasma characterisation with heavy flavour probes - Joerg AICHELIN (Subatech)   ()
16:30 JRA1-Inter-experiment combination of heavy-ion measurements at the LHC - Raphaël GRANIER DE CASSAGNAC (CNRS)   ()
16:50 JRA2- Fixed Target Experiments at the LHC - Cynthia HADJIDAKIS (CNRS)   ()
17:10 JRA4-3D structure of the nucleon in momentum space - Alessandro BACCHETTA   ()
17:30 JRA5-Generalized Parton Distributions - Silvia NICCOLAI (IPN Orsay)   ()
17:50 JRA6-Challenges for next generation DIS facilities - Daria SOKHAN (UGLASGOW)   ()
19:00 --- Social dinner - Passage Pommeraye ---
12:20 Concluding remarks - Barbara ERAZMUS (Subatech)   ()
12:30 --- Lunch ---
13:30 Executive Board meeting   ()