The 14th International Workshop Dark Side Of the Universe

de lundi 25 juin 2018 (08:00) à vendredi 29 juin 2018 (23:50)
Annecy-le-Vieux, France (Auditorium)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
25 juin 2018
26 juin 2018
27 juin 2018
28 juin 2018
29 juin 2018
AM
08:30
Registration (until 09:00) (Grande Galerie)
09:00
Introduction - Carlos Munoz (IFT, Madrid) (until 09:20) (Auditorium)
09:20
Dark matter and direct detection - S. Khalil (until 10:40) (Auditorium)
09:20 Where are the WIMPs? - Felix Kahlhoefer   (Auditorium)
10:00 Searching for low-mass dark matter with cryogenic detectors - Julien Billard   (Auditorium)
10:40
Coffee break (until 11:10) (Grande Galerie)
11:10
Dark matter direct detection phenomenology - Paolo Gondolo (until 13:00) (Auditorium)
11:10 Effective theories for direct detection - Bradley Kavanagh   (Auditorium)
11:50 Impact of simulation results for DM searches - Nassim Bozorgnia   (Auditorium)
12:30 Self-consistent description of the dark matter velocity distribution: from galactic dynamics to phenomenology - Dr Thomas Lacroix (Laboratoire Univers & Particules de Montpellier)   (Auditorium)
09:00
Direct detection and dark matter candidates II - Carlos Munoz (IFT, Madrid) (until 11:00) (Auditorium)
09:00 Recent results from Xenon - Ranny Budnik   (Auditorium)
09:40 Axion and ALP dark matter and searches - Javier Redondo   (Auditorium)
10:20 Dark Matter and the Strong CP problem - Lawrence Hall   (Auditorium)
11:00
Coffee break (until 11:30) (Grande Galerie)
11:30
Dark matter candidates III - Abdelhak Djouadi (LPT Orsay) (until 12:50) (Auditorium)
11:30 DM and freeze-in - Andreas Goudelis   (Auditorium)
11:50 SIMP and SIDM - Hyun Min Lee   (Auditorium)
12:10 Long range interactions and dark matter - Marco Taoso (INFN Torino)   (Auditorium)
12:30 Neutrino-nucleus scattering in COHERENT - Rex Tayloe   (Auditorium)
09:00
Dark matter indirect detection I - Pierre SALATI (Laboratoire d'Annecy-le-Vieux de Physique Théorique LAPTH) (until 10:50) (Auditorium)
09:00 Multimessenger dark matter searches - Marco Regis   (Auditorium)
09:40 PAMELA experiment: cosmic rays deep inside the heliosphere - Riccardo Munini   (Auditorium)
10:05 Antinuclei in cosmic rays - Philip Von Doetinchen   (Auditorium)
10:30 Indirect detection with antiprotons - Mathieu Boudaud   (Auditorium)
10:50
Coffee break (until 11:10) (Grande Galerie)
11:10
Dark matter indirect detection II -Prof. Keith Olive (University of Minnesota) (until 13:00) (Auditorium)
11:10 CALET Results - Pier Simone Marrocchesi   (Auditorium)
11:40 DAMPE Results - Li Xiang   (Auditorium)
12:10 IceCube observations on the cosmos - Prof. Teresa Montaruli (University of Geneva)   (Auditorium)
12:40 Indirect Search for Dark Matter with the ANTARES and KM3NeT Neutrino Telescopes - Vincent Bertin (CPPM)   (Auditorium)
09:00
Cosmology I - Laura Lopez Honorez (Univ. Libre de Bruxelles Belgium) (until 11:00) (Auditorium)
09:00 Cosmological probes of dark matter - Francis-Yan Cyr-Racine   (Auditorium)
09:40 Cosmology and neutrinos - Yvonne Wong   (Auditorium)
10:20 Status of Inflationary models after PLANCK - Fabio Finelli   (Auditorium)
11:00
Coffee break (until 11:30) (Grande Galerie)
11:30
Cosmology II - Jan Hamann (CERN) (until 13:00) (Auditorium)
11:30 LSST/Euclid future surveys - Eric Aubourg   (Auditorium)
12:10 Cluster cosmology with the NIKA2 camera at the IRAM 30-m telescope - Frédéric Mayet (LPSC Grenoble)   (Auditorium)
12:30 Apollo - James Battat   (Auditorium)
12:50 DSU 2019 - Daniel Lopez-Fogliani   (Auditorium)
09:00
Gravitational Waves and Black Holes - Subhendra Mohanty (Physical Research Laboratory, Ahmedabad) (until 11:00) (Auditorium)
09:00 LIGO/Virgo Results - Loic Rolland   (Auditorium)
09:40 Perspectives of gravitational waves: LISA &PTA - Alberto Sesana   (Auditorium)
10:20 Primordial Black holes - Misao Sasaki   (Auditorium)
11:00
Coffee break (until 11:30) (Grande Galerie)
11:30
Gravitational Waves and Modified Gravity (until 13:10) (Auditorium)
11:30 Gravitational-Wave Signals in Extended Theories of Gravity - Dr Álvaro de la Cruz-Dombriz (University of Cape Town)   (Auditorium)
11:50 Cosmological Backgrounds of Gravitational Waves - Daniel G. Figueroa   (Auditorium)
12:30 Modified Gravity: the current landscape - Tessa Baker   (Auditorium)
PM
13:00 --- Lunch ---
14:30
Dark matter candidates I - Csaba Balazs (Monash University) (until 15:20) (Auditorium)
14:30 Susy DM - Keith Olive   (Auditorium)
15:00 Thermalisation and DM production - Yann Mambrini   (Auditorium)
15:20
Parallel I - Doojin Kim (until 16:00) (Petit Amphi)
15:20 Directional Search for Dark Matter Using Nuclear Emulsion - Ali Murat Guler   (Petit Amphi)
15:40 Latest results from the LUX Dark Matter Experiment - Cláudio Silva (LIP Coimbra)   (Petit Amphi)
15:20
Parallel II - Bryan Zaldivar (LAPTh, Annecy-le-Vieux) (until 16:00) (Auditorium)
15:20 Supersymmetric dark matter by GAMBIT - Csaba Balazs (Monash University)   (Auditorium)
15:40 LHC and dark matter signals motivated by the $\mu\nu$SSM - Daniel Lopez-Fogliani   (Auditorium)
16:00
Coffee break (until 16:30) (Grande Galerie)
16:30
Parallel I - Doojin Kim (until 18:10) (Petit Amphi)
16:30 Direct dark matter search with DEAP-3600 - Tina Pollmann (Technische Universität München)   (Petit Amphi)
16:50 Low-mass dark matter search with the CRESST-III experiment - Johannes Rothe   (Petit Amphi)
17:10 DANAE - a new experiment for direct dark matter detection with DEPFET silicon detector. - Hexi Shi   (Petit Amphi)
17:30 Search for dark matter with the SABRE experiment - Francesco Nuti (The University of Melbourne)   (Petit Amphi)
17:50 Signal Diversity in Dark Matter Searches from Information Geometry - Thomas Edwards (GRAPPA, Amsterdam)   (Petit Amphi)
16:30
Parallel II - Bryan Zaldivar (LAPTh, Annecy-le-Vieux) (until 18:10) (Auditorium)
16:30 Radiative corrections to the Relic Density in the IDM - Guillaume Chalons (LPSC-IN2P3-CNRS)   (Auditorium)
16:50 Moduli Portal Dark Matter - Debtosh Chowdhury (CPHT, Ecole Polytechnique)   (Auditorium)
17:10 Dynamical EW symmetry breaking via multiple bosonic seesaw - Shohei Okawa (TUM, Munich)   (Auditorium)
17:30 SuperIso Relic new extensions for direct and indirect detection - Glenn Robbins (CRAL)   (Auditorium)
17:50 Dark matter searches with cosmic-ray antideuteron and antihelium - Michael Korsmeier   (Auditorium)
12:50 --- Lunch ---
14:30
Dark matter searches at colliders - Fawzi Boudjema (LAPTh) (until 16:10) (Auditorium)
14:30 DM searches with monoX and other exotic searches at LHC - Barbara Clerbaux   (Auditorium)
15:00 DM searches in SUSY and other UV complete models at LHC - Francesco Conventi   (Auditorium)
15:30 Search for subGeV dark sector particles with NA64 experiment at the CERN SPS - Mikhail Kirsanov   (Auditorium)
15:50 Exotic particles NA62 - Mathieu Perrin-Terrin (CPPM, Marseille)   (Auditorium)
16:10
Coffee break (until 16:30) (Grande Galerie)
16:30
Parallel I - Y. Mambrini (until 17:50) (Petit Amphi)
16:30 Use and limitations of simplified-model constraints from the LHC - Sabine Kraml (LPSC Grenoble)   (Petit Amphi)
16:50 Next-to-minimal dark matter at the LHC - Nishita Desai (L2C & LUPM)   (Petit Amphi)
17:10 Scalar versus vector dark matter - Bohdan Grzadkowski (University of Warsaw)   (Petit Amphi)
17:30 Flavourful $Z′$ portal for vector-like neutrino Dark Matter and $R_{K^{(∗)}}$ - Mathias Pierre (LPT Orsay)   (Petit Amphi)
16:30
Parallel II - Francesca Calore (LAPTh, CNRS) (until 17:50) (Auditorium)
16:30 Constraining Galactic dark matter with gamma-ray pixel counts statistics - Silvia Manconi (University of Turin)   (Auditorium)
16:50 Probing the Nature of Dark Matter with Gamma Rays: Prospects for the Cherenkov Telescope Array at the Galactic Center - Christopher Eckner (University of Nova Gorica) for the CTA Consortium   (Auditorium)
17:10 Constraining TeV-scale dark matter with cosmic-ray antiprotons - Dr Jan Heisig (RWTH Aachen University)   (Auditorium)
17:30 Astrophysical background and dark matter implication based on latest AMS-02 data - Hong-Bo Jin (National Astronomical Observatories, Chinese Academy of Sciences)   (Auditorium)
18:30 --- Reception at Annecy-le-Vieux Townhall ---
13:00 --- Lunch ---
14:30
Dark matter indirect detection III - B. Gradkowski (until 15:10) (Auditorium)
14:30 X-ray polarimetry - Francesca Day   (Auditorium)
14:50 Dark energy stars - Paolo Gondolo   (Auditorium)
15:10 --- Excursions ---
13:00 --- Lunch ---
14:30
Cosmology III - Frédéric Mayet (LPSC Grenoble) (until 16:10) (Auditorium)
14:30 DM haloes, open problems, perspectives - Arianna Di Cintio   (Auditorium)
15:10 Innovative methods to probe new models of dark matter in Clusters of Galaxies - David Harvey (EPFL)   (Auditorium)
15:30 A fresh look into the interacting dark matter scenario - Laura Lopez Honorez   (Auditorium)
15:50 Role of the SM Higgs boson in the DM searches at colliders - Pyungwon Ko (KIAS)   (Auditorium)
16:10
Coffee break (until 16:40) (Grande Galerie)
16:40
Parallel I - Pasquale Dario Serpico (LAPTh, Annecy-le-vieux) (until 18:40) (Petit Amphi)
16:40 Optimal and accurate cosmology from the Dark Energy Survey and beyond - Jonathan Blazek (EPFL and OSU)   (Petit Amphi)
17:00 Cosmology with recent and future massive spectroscopic surveys: eBOSS and 4MOST/CRS - Anand Raichoor (EPFL)   (Petit Amphi)
17:20 Sigma_8 tension in CMB and LSS and models beyond LambdaCDM - Prof. Subhendra Mohanty (Physical Research Laboratory, India)   (Petit Amphi)
17:40 Fuzzy dark matter and Planck - Arata Aoki   (Petit Amphi)
18:00 Modified dark matter: relating dark energy, DM and baryonic matter - Y. Jack Ng   (Petit Amphi)
18:20 Birkhoff theorem in theories with torsion - F.J. Maldonado Torralba (University of Cape Town)   (Petit Amphi)
16:40
Parallel II - Hyun Min Lee (until 18:40) (Auditorium)
16:40 One loop direct detection - Natsumi Nagata   (Auditorium)
17:00 Direct detection of exothermic dark matter with light mediator - Dr Da Huang (University of Warsaw)   (Auditorium)
17:20 Boosted dark matter and surface detector - Jong-Chul Park   (Auditorium)
17:40 Direct detection of mirror dark matter - Robert Foot   (Auditorium)
18:00 Surrogate Models for Direct Dark Matter Detection - Andrew Cheek (Durham, IPPP)   (Auditorium)
18:20 Inelastic boosted dark matter at protoDUNE - Doojin Kim   (Auditorium)
19:00
Social dinner (until 22:00) (Espace Lac)
13:10 --- Lunch ---
14:30
Parallel I (until 16:10) (Petit Amphi)
14:30 Asymptotic Scale Invariance, Electroweak Vacuum Stability and Higgs Inflation - Dr Kengo Shimada (EPFL)   (Petit Amphi)
14:50 Are dark matter interactions ruled out? - Deanna Hooper   (Petit Amphi)
15:10 CMB constraints on light primordial black holes - Jan Hamann (CERN)   (Petit Amphi)
15:30 Updated observational constraints on quintessence Dark Energy models - Jean-Baptiste Durrive (Univ. Nagoya)   (Petit Amphi)
14:30
Parallel II - Cédric Delaunay (until 16:10) (Auditorium)
14:30 Baryogenesis from non-thermal wimp - Ki-Young Choi   (Auditorium)
14:50 SIDM with a light mediator in a gauged U(1) Lmu-Ltau model - Keisuge Yanagi   (Auditorium)
15:10 Nonperturbative Effects in Late Time Dark Matter Phenomenology - Anirban Das (Tata institute of Fundamental Research)   (Auditorium)
15:30 Enhancement of the dark matter abundance before reheating: thermal and non-thermal production - Marcos A. Garcia Garcia (Rice University)   (Auditorium)
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×