Cosmic Explosions 2019

from Monday, 27 May 2019 (11:00) to Wednesday, 5 June 2019 (14:15)
Cargèse (Amphitheatre)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
27 May 2019
28 May 2019
29 May 2019
30 May 2019
31 May 2019
1 Jun 2019
2 Jun 2019
3 Jun 2019
4 Jun 2019
5 Jun 2019
AM
09:00 Theory: Radiation Processes - Dr Renaud Belmont (IRAP)   (Amphitheatre)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Theory: CRs & acceleration processes - Dr Stefano Gabici   (Amphitheatre)
09:00 Theory: late stage of stellar evolution - Norbert Langer   (Amphitheatre)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Objects: Supernovae - Jacco Vink (Anton Pannekoek Institute of Astronomy)   (Amphitheatre)
09:00 Observations: X-rays - Diego Götz (CEA Saclay)   (Amphitheatre)
09:45 Observation: Gamma-rays - Karl Kosack (CEA Saclay)   (Amphitheatre)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Objects: Gamma-Ray Bursts - Frédéric Daigne (Institut d'Astrophysique de Paris - Université Pierre et Marie Curie)   (Amphitheatre)
09:00 Theory: Accretion - Frédéric Daigne (Institut d'Astrophysique de Paris - Université Pierre et Marie Curie)   (Amphitheatre)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Objects: Black Holes - Prof. Sera Markoff (University of Amsterdam)   (Amphitheatre)
09:00 Projecs: From science requirements to missions - Henri Triou (CEA/Saclay)   (Amphitheatre)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Projects: Introduction - Fabio Acero (CEA/Saclay) Karl Kosack (CEA Saclay) Stéphane Schanne (CEA Saclay) Volker Beckmann (CNRS / IN2P3)   (Amphitheatre)
09:00 Objects: Neutron Stars - Marta Burgay   (Amphitheatre)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Practical Sessions   (Amphitheatre)
09:00 Objects: Coalescence - Edward Porter (APC / CNRS / IN2P3)   (Amphitheatre)
10:30 --- Coffee break ---
11:00 Project: work   (Amphitheatre)
08:45 Empty your room before the lecture   (Amphitheatre)
09:00
Project Reports - Volker Beckmann (CNRS / IN2P3) (until 10:30) (Amphitheatre)
09:10 The CHEAP-Hunter project (Compact High-Energy Ambitious Pion-bump Hunter ) - Francesco Conte (Max-Planck-Institut für Kernphysik) Gaia Verna Martina Cardillo (INAF-Osservatorio astronomico di Arcetri)   (Amphitheatre)
09:30 GROOT (Gamma-Ray Observatory using Onboard Telescopes): Precise all-sky GRB localisation - Skyler Scott (UCSC) Fiona Murphy-Glaysher (LJMU) Jacques Muller Mohanraj Senniappan (Linnaeus University)   (Amphitheatre)
09:50 SEXI: Imaging of XRB disks and outflows - Nicolas DAGONEAU (CEA/Saclay - IRFU/DAp/LISIS) Jean-Grégoire Ducoin (LAL - Virgo)   (Amphitheatre)
10:10 LOBSTER: Low OrBit Survey Titan Energetic Radio array - Tomas Müller Bravo (University of Southampton) Filip Samuelsson (KTH Royal Institute of Technology)   (Amphitheatre)
10:30 --- Coffee break ---
10:50
Project Reports - Volker Beckmann (CNRS / IN2P3) (until 12:00) (Amphitheatre)
10:50 uGMRT+ - Payaswini Saikia (Nyuad)   (Amphitheatre)
11:10 AMBREE: Astronomical Moon Based Radio Emission Experiment - Matteo Bugli (CEA - Saclay) Alexis Reboul-Salze (CEA Saclay) David Ramon Aguilera Dena (Argelander Institut für Astronomie)   (Amphitheatre)
11:30 MICROSCOPE: MICROSatellite-based COsmic Polarization Explorer - Sudip Chakraborty (Tata Institute of Fundamental Research, Mumbai, India) Nina SMIRNOVA (LAPTh) Sujay Mate (IRAP)   (Amphitheatre)
11:50 Students' project awards   (Amphitheatre)
PM
15:00 Bus Transfer Ajaccio Airport to Cargese   ()
16:30 Registration & room distribution - Karl Kosack (CEA Saclay) Volker Beckmann (CNRS / IN2P3) Fabio Acero (CEA/Saclay) Diego Götz (CEA Saclay)   (Amphitheatre)
18:00 --- Welcome Speech & Drink ---
12:30 --- Lunch ---
16:00 Observation: Radio - Marta Burgay   (Amphitheatre)
16:45 Observation: IR/optical - Mickael Rigault (LPC)   (Amphitheatre)
17:30 --- Coffee break ---
18:00
Students' presentations - Volker Beckmann (CNRS / IN2P3) (until 19:00) (Amphitheatre)
18:10 N. Smirnova: 3D Simulations of Pair Instability Supernovae Explosions - Nina Smirnova (LAPTh)   (Amphitheatre)
18:20 M. Senniappan: Signal over Background discrimination for the ALTO observatory - Mohanraj Senniappan (Linnaeus University)   (Amphitheatre)
18:30 S. Scott: The Follow-up of Cosmic Explosions with VERITAS - Skyler Scott (UCSC)   (Amphitheatre)
18:40 G. Verna: Searching for galactic PeVatrons with CTA - Gaia Verna   (Amphitheatre)
18:50 G. Weerasekara: The effect of peculiar motion of galaxies when calculating the gravitational lensing time delay - Mr Gihan Weerasekara (University of Colombo)   (Amphitheatre)
19:00 --- Welcome Cocktail ---
12:30 --- Lunch ---
15:00 Theory: late stage of stellar evolution - Norbert Langer   (Amphitheatre)
16:00 Supernova Remnants (SNRs) - Jacco Vink (Anton Pannekoek Institute of Astronomy)   (Amphitheatre)
17:30 --- Coffee break ---
18:00
Students' presentations - Volker Beckmann (CNRS / IN2P3) (until 19:00) (Amphitheatre)
18:00 H. Abdalla: LIV Signatures in EBL absorption and Compton scattering   (Amphitheatre)
18:15 D. R. Aguilera-Dena: Pre-explosion Core Properties of Superluminous Supernova and Long Gamma-Ray Burst Progenitors - David Ramon Aguilera Dena (Argelander Institut für Astronomie)   (Amphitheatre)
18:30 E. Balakina: Peculiar velocities of Type Ia Supernovae in clusters of galaxies   (Amphitheatre)
18:45 M. Bugli: The role of magnetic field topology in core-collapse supernovae - Matteo Bugli (CEA - Saclay)   (Amphitheatre)
22:00 Telescope observations - Stéphane Schanne (CEA Saclay) Nicolas DAGONEAU (CEA/Saclay - IRFU/DAp/LISIS)   (Amphitheatre)
12:30 --- Lunch ---
16:00 Observation: Neutrinos - Véronique Van Elewyck (APC)   (Amphitheatre)
16:45 Observation: Gravitational Waves - Nicolas Leroy (LAL IN2P3/CNRS)   (Amphitheatre)
17:30 --- Coffee break ---
18:00
Students' presentations - Diego Gotz (CEA Saclay) (until 19:00) (Amphitheatre)
18:00 T. Bylund: Blazar observations with the HESS telescope   (Amphitheatre)
18:10 M. Cardillo: CR and SNR love story and re-acceleration between them - Martina Cardillo (INAF-Osservatorio astronomico di Arcetri)   (Amphitheatre)
18:25 S. Chakraborty: Jet inclination relative to the black hole spin for the TDE Swift J1644+57 - Sudip Chakraborty (Tata Institute of Fundamental Research, Mumbai, India)   (Amphitheatre)
18:40 F. Conte: Development of a Compact High-Energy Camera for the Cherenkov Telescope Array - Francesco Conte (Max-Planck-Institut für Kernphysik)   (Amphitheatre)
19:00 CTA: Cargèse Telescope Array - Stéphane Schanne (CEA Saclay)   (Amphitheatre)
22:30 CTA: Cargèse Telescope Array observations - Stéphane Schanne (CEA Saclay)   (Amphitheatre)
12:30 --- Lunch ---
16:00 Objects: Binaries - Prof. Sera Markoff (University of Amsterdam)   (Amphitheatre)
17:30 --- Coffee break ---
18:00
Students' presentations - Volker Beckmann (CNRS / IN2P3) (until 19:30) (Amphitheatre)
18:00 F. Carotenuto: The new black hole transient MAXI J1348-630 observed through MeerKAT’s eyes - Francesco Carotenuto (Université de Paris, CEA/Saclay-Irfu/Dap/AIM)   (Amphitheatre)
18:10 R. Diesing: On the spectrum of electrons accelerated in supernova remnants   (Amphitheatre)
18:20 R. Duque: Prospects for Electromagnetic Counterparts to Neutron Star Mergers in the Gravitational Wave Era   (Amphitheatre)
18:30 J. Jacquemin Ide: Magnetically-driven jets and winds from MRI-active accretion disks   (Amphitheatre)
18:45 I. El Mellah: Enhanced accretion and wind-captured discs in high mass X-ray binaries   (Amphitheatre)
19:00 CTA: Cargèse Telescope Array - Stéphane Schanne (CEA Saclay)   (Amphitheatre)
12:30 --- Lunch ---
13:30 Practical Session: "How to apply for stuff?" - Prof. Sera Markoff (University of Amsterdam)   (Amphitheatre)
20:00 Social Dinner   ()
14:00 Social Activity: Bus tour - Karl KOSACK (CEA Saclay) Volker Beckmann (CNRS / IN2P3) Stéphane Schanne (CEA Saclay)   (Amphitheatre)
12:30 --- Lunch ---
16:00 Project: work   (Amphitheatre)
17:30 --- Coffee break ---
18:00
Students' presentations (until 19:00) (Amphitheatre)
18:00 S. Lescaudron: Black holes spin evolution in merging galaxies   (Amphitheatre)
18:10 N. Dagoneau: Image the hard X-ray sky with the ECLAIRs telescope onboard the SVOM mission, application to the detection of ultra-long gamma ray bursts. - Nicolas Dagoneau (CEA/Saclay - IRFU/DAp/LISIS)   (Amphitheatre)
18:20 S. Mate: Simulation and Optimisation of Space Gamma-ray Camera SVOM/ECLAIRs : Detecting Gamma Ray Bursts and High Energy Transients - Sujay Mate (IRAP)   (Amphitheatre)
18:30 A. Mohapatra: Physical conditions in high-z CIII absorbers: origin and stability - Abhishek Mohapatra (NIT Rourkela, India)   (Amphitheatre)
18:40 J. Muller: Airborne inter-calibration of H.E.S.S. telescopes - Jacques Muller   (Amphitheatre)
19:30 Students' BBQ   ()
12:30 --- Lunch ---
16:00 Project: Work   (Amphitheatre)
17:30 --- Coffee break ---
18:00
Students' presentations - Volker Beckmann (CNRS / IN2P3) (until 19:00) (Amphitheatre)
18:00 T. Müller: PISCoLA: Python for Interactive Supernova Cosmology Light-curve Analysis - Tomas Müller Bravo (University of Southampton)   (Amphitheatre)
18:10 M. Palla: GRB hosts identification through chemical abundances - Marco Palla (Università degli Studi di Trieste)   (Amphitheatre)
18:20 A. Reboul-Salze: A global model of the magnetorotational instability in proto-neutron stars - Alexis Reboul-Salze (CEA Saclay)   (Amphitheatre)
18:30 P. Saikia: Lorentz factors of compact jets in black hole X-ray binaries - Payaswini Saikia (Nyuad)   (Amphitheatre)
18:40 F. Samuelsson: The problematic connection between gamma-ray bursts (GRBs) and ultra-high energy cosmic rays (UHECR) - Filip Samuelsson (KTH Royal Institute of Technology)   (Amphitheatre)
12:15 --- Bus transfer to Airport ---